آموزش اینترنت و کامپیوتردانستنی های اینترنت و کامپیوتر

راهنمای جامع اینستاگرام برای عکاسان حرفه ای

با اصفهان وب در یک مطلب تازه از آموزش اینترنت همراه باشید :

 

در سال های اخیر، شاهد رشد قابل ملاحظه اینستاگرام بوده ایم، جامعه کاربری آن بزرگ، متنوع و فوق العاده فعال است. درمورد اینکه اینستاگرام می تواند ابزاری حرفه ای و خلاقانه برای عکاسان باشد، شک کمی وجود دارد. در ادامه این مطلب با یک بررسی جامع، خواهیم فهمید که چرا عکاسان حرفه ای از اینستاگرام استفاده می کنند.

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

اینستاگرام ابزاری مناسب برای به اشتراک گذاشتن عکس های شماست

 

چه بخواهید از دوربین DSLR استفاده کنید چه قصد استفاده از دوربین موبایل برای گرفتن عکس های لحظه ای داشته باشید، اینستاگرام ابزاری مناسب برای به اشتراک گذاشتن عکس ها، الهام گرفتن و ارتقای حرفه عکاسی شماست. اینستاگرام بالغ بر ۳۰۰ میلیون کاربر دارد. بنابراین از نظر خلاقیت بالقوه، همراه های بااستعداد و بازدیدکننده های تأثیرگذاری که همیشه در دسترس هستند، کم و کاستی ندارد.

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

چرا عکاسان حرفه ای از اینستاگرام استفاده می کنند؟
با یک نظرسنجی همگانی مشخص شد سه دلیل اصلی برای انتخاب و استفاده از اینستاگرام توسط عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای وجود دارد.

 

۱- بعنوان یک ابزار خلاق
اینستاگرام خیلی سریع رضایت شما را جلب می کند و درضمن راهی ساده برای امتحان کردن ایده های آنی، دیدن عکس های قدیمی با نور جدید، یا حتی استفاده از عکس های لحظه ای که قرار نیست در نهایت پورتفولیو (آلبوم کار – portfolio) شما باشند، است. این عکس ها همگی کوچک هستند که می توانند باعث شکوفا شدن یک عکاس پرتلاش شوند. نیازی نیست از نویزهای اضافه و جزئیات ریز ایراد بگیرید.

 

۲-برای ارتباط برقرار کردن با عکاس های دیگر
وجه اجتماعی اینستاگرام برای دیدار با دوستان عکاسی که کار آنها به شما انگیزه می دهد، دیدار با مدل ها، متخصصین مُد و دیگر افرادی که می توانند انگیزه بخش یا مناسب برای همکاری باشند، فوق العاده است.

 

۳-برای آگاهی دادن از حرفه خودتان
امروزه، رسانه های اجتماعی جنبه بسایر مهمی در اکثر حرفه های کوچک هستند. قطعا منظورمان یک اپلیکیشن کوچک یا یک بازار تک محصولی نیست. اینستاگرام اخیراً وسعت زیادی پیدا کرده و به رشد خودش ادامه می دهد. گرچه اینستاگرام در سطح داشتن یک سایت پورتفولیوی تمام عیار نیست، ولی مزایای خاص خودش را دارد.

 

دوربین DSLR یا دوربین تلفن همراه؟
من قصد ندارم به شما بگویم چطوری عکاسی کنید یا چطوری پست بگذارید. این به خود شما بستگی دارد. حرف من این است: جدای از نوع دوربینی که استفاده می کنید، توصیه می کنم گلچینی از عکس هایی که برای گرفتن آنها با دقت برنامه ریزی کرده اید (آنهایی که درنهایت پورتفولیوی شما می شوند) و عکس های لحظه ای (پشت صحنه، عکس هایی که در حال استراحت گرفتید، تجربه های خلاقانه سرعتی) را به عنوان پست قرار دهید. بهتر است یک برنامه برای اینکه چطور از اینستاگرام استفاده کنید تنظیم کنید تا آن را از پورتفولیوی آنلاین خودتان متمایز کنید.

 

برای بخشیدن جنبه ای حرفه ای به اینستاگرامتان، فارغ از نوع دوربینی که برای عکاسی استفاده می کنید، از فرآیند ویرایشی ثابتی استفاده کنید. انتخاب اینکه این فرآیند چه باشد، به سبک و شاکله اصلی کار شما بستگی دارد.

 

اغلب افرادی که به عکس های شما در اینستاگرام نگاه می کنند، از تلفن همراه برای این کار استفاده می کنند. جزئیات ریز فراموش می شوند و یک برش نزدیک تر از عکس، اغلب نتیجه بهتری دارد. در مورد فوکوس روی قسمتی از یک تصویر بزرگ با برشی دقیق طوریکه فرمت مربعی را بپوشاند، فکر کنید.

 

اینساگرام نباید صرفا یک کپی از وبسایت شما باشد- در این صورت فرق آنها چیست؟
درعوض، سعی کنید به اینستاگرامتان بعنوان مکملی برای پورتفولیوی حرفه ای خودتان نگاه کنید، مثل یک دفترچه یادداشت روزانه بصری.

 

فیلترها، ابزارها و افکت ها
می خواهم اعترافی بکنم و آن این است که من از فیلترهای اینستاگرام استفاده نمی کنم. ارزش اینکه یک نگاهی به آنها بیندازید را دارند، اما به شما توصیه می کنم از اپلیکیشن های پیشرفته تری برای ویرایش رنگ و تضاد (کنتراست) عکس هایتان استفاده کنید.

 

تعداد زیادی اپلیکیشن برای پردازش تصاویر روی تلفن همراه و تبلت وجود دارد. چند تا از معروف ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

VSCO Cam
Adobe Lightroom Mobile یا Photoshop Touch
SKRWT
PicLab HD

 

نکته اساسی که هنگام ویرایش عکس هایتان برای اینستاگرام باید بخاطر داشته باشید این است که این عکس ها قرار است در اندازه های کوچک در تلفن های همراه دیده شوند. این باعث اهمیت بیشتر کنتراست، اشباع (saturation) و وضوح (sharpness) آنها می شود، درحالیکه جزئیات عکس ها کمتر دیده می شود.

 

روندهای کاری گوناگون برای گروه های گوناگون
برای عکس هایی که با دوربین DSLR می گیرم از فتوشاپ برای زوم، برش و اعمال تصحیح رنگ پایه استفاده می کنم و بعد از این کار، آنها را به تلفن همراه خودم می فرستم تا کار ویرایش را در VSCO Cam به اتمام برسانم.

 

برای عکس هایی که با دوربین تلفن همراه می گیرم، مستقیما از VSCO Cam برای ویرایش استفاده می کنم. با تعدادی از این اپلیکیشن ها و روندهای کاری کار کنید و بفهمید کدام یک بهتر به کار شما می آید.

 

اضافه کاری نکنید!
سعی کنید فرآیند ویرایش را سخت نکنید که هم پیچیده و هم زمان بر خواهد بود، کمااینکه این کار فقط باعث انرژی گیر بودن روند می شود. زیبایی اینستاگرام این است که خیلی سریع می توانید از گرفتن یک عکس به مرحله ا شتراک گذاری آن برسید.

 

عکس هایتان را برای نمایش در تلفن های همراه تغییر اندازه دهید
صرف نظر از اینکه نهایتا از چه نوع روند کاری می خواهید استفاده کنید، همیشه بخاطر داشته باشید که اکثر اپلیکیشن های عکاسی روی تلفن های همراه به صورت اتوماتیک عکس های با رزولوشن بالا را فشرده و به اندازه کوچک تری در می آورند تا فضای زیادی از تلفن همراه شما نگیرند یا به بیان دیگر حافظه و نیروی پردازشی کمتری مصرف کنند.

 

اگر با یک دوربین DSLR عکاسی می کنید و ویرایش را با VSCO Cam انجام می دهید و می خواهید کیفیت بالای عکس هایتان را حفظ کنید، مطمئن شوید که ابتدا از فتوشاپ (یا نرم افزاری شبیه به آن) برای برش و تغییر اندازه عکس ها استفاده می کنید و سپس آنها را با اندازه ای مناسب در تلفن همراهتان ذخیره کنید. VSCO Cam اطلاعات بیشتری برای کمک به بهتر شدن کارتان به شما می دهد.

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

افکت های نهایی، تغییر سایز و پست عکس هایتان
وقتی عکس هایتان را در اینستاگرام پست می کنید، آنها به ۶۴۰*۶۴۰ پیکسل تغییر سایز داده و فشرده می شوند (از جولای ۲۰۱۵ برای سازگاری با رتینا و سایر نمایشگر های دارای رزولوشن بالا این اندازه به ۱۰۸۰*۱۰۸۰ پیکسل تغییر داده شد).

 

خیلی نگران این فشرده سازی نباشید- عکس ها قرار است کوچک دیده شوند و انتظار نمی رود کسی جزئیات ریز را روی صفحه تلفن همراه ببیند. کمی دانه و نویز می تواند به افکت اضافه شود!

 

برای مقایسه، در اینجا نمونه عکس های من در هر مرحله از فرآیند ویرایش آورده شده است. من برای انتشار عکس ها در سایت Tuts+ کمی آن ها را کراپ کرده ام و برای ذخیره سازی از قابلیت Save For Web فتوشاپ با کیفیت ۸۰% استفاده کردم.

 

عکس مستقیم بیرون آمده از دوربین

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

این عکس درست همانطوری است که گرفته شده بدون هیچ تغییری، جز کراپ و تغییر اندازه.

پردازش شده با VSCO Cam

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

اینجا از VSCO Cam برای اینکه سریع بتوانم رنگ و کنتراست عکس را تغییر دهم، استفاده کردم.

 

عکسی که نهایتا در اینستاگرام گذاشته شد

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

اینجا عکسی است که بعد از ویرایش در VSCO Cam به اینستاگرام پست شد.

با مقایسه این عکس و عکس قبلی آن، دیده می شود با اضافه کردن آن به اینستاگرام، به میزان خیلی کمی از کیفیت آن کاسته شده است. اگر یک نگاه آنی به هر دو عکس بیندازید، متوجه کمی شارپنس و کنتراست بیشتر می شوید، اما این یک تغییر خیلی کوچک است.

 

اینستاگرام برای فشرده کردن عکس ها با حفظ کیفیت آنها خیلی خوب عمل می کند. اگر به این عکس روی صفحه نمایش کوچک نگاه کنید، خواهید دید که در حقیقت می توان این شارپ سازی را به عنوان یک ارتقا و بهبود در نظر گرفت.

 

استفاده از فیلتر Lux
یکی از قابلیت های اینستاگرام که دوست دارم استفاده کنم، فیلتر Lux است. نسبتا یکی از قابلیت های جدید اینستاگرام است، Lux یک اسلایدر ساده است و به شما این امکان را می دهد که کنتراست و اشباع عکس را تنظیم کنید.

 

این قابلیت برای تنظیم های دقیقه نودی مفید است و واضح است با در نظر داشتن اینکه عکس ها روی موبایل مرور خواهند شد، طراحی شده است.

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

برای این عکس از فیلتر Lux اینستاگرام استفاده کردم. Lux کنتراست یا تضاد عکس را تنظیم می کند و برای تنظیمات دقیق عکس های شما طوریکه روی صفحه تلفن همراه خوب دیده شوند، مناسب است.

 

بخاطر داشته باشید، این عکس ها وقتی با موبایل دیده شوند، عالی به نظر می رسند. قطعا در حالت تمام اندازه بدون عیب نیستند!

 

برچسب ها و دنبال کننده ها
بسیارخب، بنابراین تا اینجای کار اصول مقدماتی ویرایش عکس و پست کردن آن در اینستاگرام دسته بندی شد. حالا بیایید در مورد اینکه چطور توجه مخاطب را جلب کنیم و تعداد دنبال کننده ها را افزایش دهیم صحبت کنیم.

 

مهم ترین نکته ای که باید بخاطر داشته باشید این است که اینستاگرام یک جامعه است. این اپلیکیشن، خودش تعداد کمی روش برای ترویج عکس های شما یا به عبارتی شناساندن شما و عکس هایتان به مخاطبان دیگر دارد، اما در نهایت، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به این جامعه ملحق شوید و با ذوق و شوق در آن شرکت کنید. بقیه چیزها به مرور پیش می رود. در اینجا چند استراتژی آورده شده تا به شما برای شروع کمک کند:

 

۱- افرادی که به نظر شما جالب هستند را دنبال کنید
هر کاربری را که به صورت اتفاقی می بینید، دنبال نکنید. متناسب با زمینه کاری خودتان با افراد آشنا شوید. ایجاد ارتباط شخصی(خصوصی) بهترین راه برای پیدا کردن افرادی با نگرش مشابه است و این کار باعث می شود در زمینه کاری خودتان انگیزه بیشتری بگیرید.

 

۲- در مکالمه ها نقش داشته باشید
اگر افراد زیر عکس های شما کامنت گذاشتند، از آنها تشکر کنید. در مکالمه هایی که برای شما جالب هستند، مشارکت کنید. روی عکس هایی که برای شما جذاب، دارای ایده و شگفت انگیز هستند، لایک و کامنت بگذارید.

 

۳- به صورت منظم پست بگذارید
اگر تمام عکس هایتان را به صورت یکجا پست کنید (در اینستاگرام منتشر کنید)، این کار باعث پر شدن فید (feed) دنبال کننده های شما می شود. از دید یک دنبال کننده، این کار کمی آزاردهنده است. من به خودم با این هدف که روزی حداقل یک عکس پست کنم، انگیزه می دهم. اما وقت هایی که تعداد زیادی عکس برای پست کردن داشته باشم، بین آنها وقفه ایجاد می کنم و یکی یکی آنها را پست می کنم (با فاصله زمانی چند ساعته).

 

امکانات اینستاگرام, اپلیکیشن موبایل

 

۴- از هشتگ ها استفاده کنید
تا جایی که بخواهید می توانید از هشتگ استفاده کنید. این بهترین کار برای اضافه کردن موارد مربوط به هم است. هشتگ هایی که محبوب تر هستند بیشتر مورد بازدید قرار می گیرند، اما عکس های زیادی به این هشتگ ها پست می شود و همین امر باعث می شود که عکس های شما خیلی سریع به پایین صفحه فرستاده شوند. سعی کنید از گلچینی از موضوعات و هشتگ های محبوب استفاده کنید .

 

۵- از هشتگ های دیگران الهام بگیرید
حواستان به دیگر عکاس هایی که شبیه عکس های شما پست می کنند، باشد. از آنها برای استفاده از هشتگ های جدید الهام بگیرید. بعضی از این هشتگ ها سرراست هستند (مثل #عکاسی یا #منظره) درحالیکه بعضی دیگر مهیج تر و خلاقانه ترهستند- مثل mustseeiran# یا honar_pics# و…

 

یک چشمتان همواره به مسابقات و صفحه هایی که کار دیگر عکاسان را به نمایش می گذارند، باشد. این صفحات معمولا یک هشتگ اختصاصی دارند و با اضافه کردن آن به عکستان، این شانس را پیدا می کنید که توسط آن ها بازنشر شده و در نتیجه عده زیادی با کار های شما آشنا شوند (مثلا هشتگ صفحه pasandha@ که هست pasandha# یا صفحه aksiine@ با هشتگ aksiine#).

 

۶- به عکس هایتان، مکان (location) اضافه کنید
اگر از جاهای معروف و شناخته شده عکاسی کردید، موقع پست کردن عکس هایتان از قابلیت “Add Location” اینستاگرام استفاده کنید.

 

نتیجه گیری
قطعا اینکه نگاهی به تمام قابلیت های اینستاگرام بیندازید و در ابتدای کار، هدفی در ذهن داشته باشید ایده خوبی است. ولی وقت را تلف نکنید! اینستاگرام یک ابزار فوق العاده برای به اشتراک گذاشتن آنی عکس هاست. اینستاگرام تمام ویژگی های لازم برای کمال گرایی را ندارد، اما همین است که آن را جالب می کند.
منبع: lenzak.com

امیدواریم از این مطلب بهره کافی را برده باشید ، بزودی با شما همراه خواهیم بود در یک مطلب تازه تر از دنیای اینترنت

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
تبلیغات

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا